Столичните трамваи се мият с ракия, а седалките се почистват с домашна прахосмукачка, въпреки че по договор трябва да се перат. Тези и други скандални факти за хигиената в градския транспорт установиха зам.-кметът по транспорт инж. Илиян Павлов и група общински съветници от ПП-ДБ (Спаси София) по време на внезапна проверка в едно от трамвайните депа.
Предстои сключването на договор с фирма за поддръжка на 293-километровата пътна мрежа в община Кюстендил през зимния сезон, каза Ивайло Чалъков - експерт в направление "Отбранителна и мобилизационна подготовка" към Община Кюстендил.
Нормални са условията в общината, въпреки падналия сняг вчера и през нощта, нормална е и пътната обстановка, каза Чалъков. Той посочи, че единственият сигнал, получен в общината за последното денонощие, е бил във връзка с непочистен път по направлението с.Блатец – с.Лисец- с.Дождевица. Там е била изпратена снегопочистваща техника, за да бъде осигурено нормално придвижване. Температурата е положителна, няма поледица и необезопасени участъци.
"Към момента имаме готовност за зимата, предстои единствено сключването на договор с пътно поддържаща фирма", допълни Чалъков.
Двете президентски институции показваме, не само, че диалогът е възможен. Той може да бъде открит, конструктивен, може да допринася за развитието на добросъседството между нашите две държави. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Баку след срещата си с държавния глава на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска. Двамата разговаряха в кулоарите на климатичната конференция на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан.
„Това е третата ми среща с президента Силяновска и аз мисля, че тонът на отношения, конструктивен диалог, прагматичен диалог, открит диалог, който задаваме ние с нея, би трябвало да се възприема и от правителството на Северна Македония“, допълни Румен Радев.
Според него България очаква правителството и парламентът на страната по-скоро да извършат всичко, което е заложено в преговорната рамка и в Договора за добросъседство, за
Общинският съвет в Перник ще заседава днес от 9:30 часа в зала „Панорама“, а в дневния ред са включени 27 точки, съобщиха от Община Перник.
На заседанието ще бъде обсъдено закупуването на служебен автомобил на стойност 20 хил. лв. за Специализираната болница за продължително лечение рехабилитация (СБПЛР) – Перник. Докладната записка е внесена от д-р Юри Торнев, който е временно изпълняващ длъжността директор на здравното заведение.
Мотивите на Торнев са, че автомобилът, който в момента се ползва от служителите на СБПЛР не е годен за употреба и евентуалният ремонт е финансово нецелесъобразен. Автомобилът е необходим за осъществяване на дейността на болницата, като например за закупуването на лекарствени средства, материали, консумативи, административни нужди и транспорт на болните за консултации до други лечебни заведения, посочва д-р Торнев.
Общи
Допълнителни трансфери по общински бюджети за 2024 г. одобри служебният кабинет, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Одобреното от правителството финансиране в размер на 39 млн. лв. е за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими инфраструктурни проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура, посочват от правителствената информационна служба.
В началото на ноември кабинетът одобри допълнителни трансфери за общини в размер на 1,4 млн. лв. за компенсиране на родители на деца, неприети в държавни или общински детски градини.
Мъж загина, а още трима души са ранени при катастрофа между селата Манастир и Книжовник в община Хасково. Произшествието е станало на мокър път и при несъобразена с условията скорост около 16:00 часа днес, съобщиха от КАТ - Хасково.
По първоначални данни става дума за челен удар при изпреварване на лек завой на шосето. Загубилият живота си е бил пътник на предната седалка на единия от автомобилите, който е останал заклещен след удара до идването на пожарникари. Ранените са открани в болница. Движението в участъка е затруднено и се осъществява двупосочно в едната лента. Образувано е досъдебно производство.
Във видео, разпространено в социалните мрежи се чуват признания на служители на фирмата, спечелила договор за 760 000 лв., че прозорците се мият с ракия, а седалките не се перат, защото “са нови”.
Проверката установи и несъответствия в броя служители, които трябва да поддържат хигиената, като по договор те трябва да са 4-ма на смяна, но вместо това зам.-кметът завари 2-ма, а едва в последствие се присъедини и трети. “Случващото се е абсолютно недопустимо. Купуват се нови трамваи и автобуси, а след това хигиената е на изключително ниско ниво. Така няма как да бъдат задържани и привлечени нови пътници в системата.
За мен чистотата в транспорта става абсолютен приоритет. Всички договори ще бъдат ревизирани и ще се върви към вътрешно звено за почистване с адекватен бюджет и техника.”, заяви зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов.
Борис Бонев, председател на групата на ПП-ДБ (Спаси София), който също участва в проверката, показа нагледно, че трамвай, който е минал основно почистване едва 5 дни по-рано изглежда все едно никога не е мит. Експериментът демонстрира, че седалките, дръжките, таваните и лампите на превозните средства са покрити с прахоляк и мазнотия.
“Чистотата в трамваите не е свързана с огромни пари, а с усилие и грижа към пътниците. Услугата, която предлагаме в момента е на ниско ниво, а така няма да се постигнат амбициозните цели, заложени от кмета Терзиев, до 2035 г. 80% от пътуванията да се извършват с градски транспорт. Случващото се в депата трябва да се промени спешно”.
Въздухът в Пловдив и близките населени места се изчисти. Напълно ликвидирано е горенето в дълбочина на хвостохранилището край село Катуница, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация в Пловдив. Екипите на пожарната продължават да гасят локални огнища.
Днес стойностите за фини прахови частици в Катуница и близките райони са под нормата, сочат данните на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив.
„На повърхността има единични участъци, които се възобновяват, но се погасяват на момента. На практика димоотделяне почти няма“, съобщи директорът на Регионалната дирекция „Пожарна и аварийна безопасност“ в Пловдив старши комисар Васил Димов по време на разговор с областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева. По думите на Димов огнеборците остават на терен до пълното ликвидиране на тлеещите по повърхността огнища.
Най-бързите решения са за обновяване на водопреносната мрежа, която е безвъзвратно остаряла, а загубите са огромни. Това заяви в Долна Митрополия служебният премиер Димитър Главчев, който коментира темата с безводието в няколко области в страната.
Това е изключително притеснително. Неслучайно месец юли създадох специална работна група точно с тази тема. Това си е бедствие за хора, които живеят в такъв режим, каза Главчев.
Обсъдихме го с кмета на Плевен и с областния управител. Кметът на Плевен благодари, че съм спомогнал да има добър диалог с министрите на регионалното развитие и околната среда и водите. Каза, че търсят път за решаване. Обнадеждени са от това, което се случва, коментира служебният премиер.
Главчев обясни, че разходите за обновяване на водопреносната мрежа са включени в инвестиционната програма, за да може да не се отразят на цената на
Кметът на Шумен проф. Христо Христов инспектира днес готовността и наличната снегопочистваща техника в базите на фирма „Автомагистрали – Черно море“, както и в общинските предприятия „Строителство и благоустройство“ и „Паркове и обредна дейност“, в присъствието на секретаря на общината Христо Павлов и експертите от отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Валентин Николов и Христо Христов.
„След като на място инспектирахме и видяхме готовността на фирмата „Автомагистрали – Черно море“, с която имаме сключен договор, аз съм спокоен, защото видях състоянието на наличната техника, готовността за реакция, което е и успокоение за всички шуменци“, каза в отговор на въпрос на репортер Христов.
Удовлетворява ме и наличното състояние на солта в базата на фирмата, каза Христов, с
Работата по новия Закон за лобизма ще започне в края на месеца, каза служебният министър на правосъдието Мария Павлова на среща с представители на Европейската комисия (ЕК), съобщиха от министерството.
Законът е част и от изпълнение на поетите международни ангажименти, като присъединяването към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), допълват оттам. На срещата е бил обсъден и напредъкът на работните групи по законопроекти, свързани с препоръките от доклада за върховенството на закона на Европейския съюз (ЕС).
Мария Павлова представи резултатите на работната група по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, като акцент от страна на ЕК бе поставен върху текстовете в частта за Инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС).
Участниците в срещата също така обсъдиха и някои законопроекти, свързани с Пла
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“. Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.
Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната библиотека
Общинските съветници Бонка Василева и Димитър Петров обещаха, че със съвместни усилия на Столична община и Общинския съвет ще бъде завишен контрола по изпълнението на договорите и ще се осигурят допълнителни средства за ремонти в депата и гаражите, така че всички служители да имат по-добри условия за труд.
“Нашата цел е и служителите, и пътниците да са доволни от условията”, допълни Василева.